Англиски рог: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 15 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Податотека:English Horn2Horn picture.jpg
 
'''Англиски рог''', скратено '''-{C.i.}-''', е [[дрвени дувачки инструменти|дрвен дувачки инструмент]], регистарска варијанта на [[обоа]] со звук подлабок за квинта. Во техничка смисла се подудара со неа и можат да го свират обоисти. По изглед се разликува од обоа не само по должина туку и по крушкасто проширување на цевката кон крајот, како и по совиеното метално цевче на почетокот, кое го носи [[јазиче|двојното јазиче од трска]]. Звукот на англискиот рог е многу сроден со звукот на обоата, само е нешто помолчалив(потивок) и потемен, така да особено му одговараат мелодии со помирен тек и меланхоличен или тажен израз.
 
404

уредувања

Прегледник