Каталуња (патека): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Отстрането пренасочување кон Каталуња
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
(Отстрането пренасочување кон Каталуња)
Ознака: Отстрането пренасочување
#ПРЕНАСОЧУВАЊЕ [[Каталуња]]
 
'''Патеката де Барселона-Каталуња''' ({{IPA-ca|sirˈkujd də kətəˈɫuɲə}}) е мото - трка во Монтмело, [[Барселона]], [[Каталонија]], [[Шпанија]]. Со долги правци и разновидни агли, маршрутата Барселона-Каталуња се смета за сеопфатно коло. Патеката има штандови со капацитет од 140,700 места .<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.worldstadiums.com/europe/countries/spain/catalonia.shtml|title=Archived copy|archive-url=https://web.archive.org/web/20100315100621/http://www.worldstadiums.com/europe/countries/spain/catalonia.shtml|archive-date=15 March 2010|dead-url=yes|accessdate=2009-11-28}}</ref> Трката има [[Меѓународна федерација за автомобилизам|ФИА]] 1 лиценца.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.fia.com/sites/default/files/tableaulicencescircuit.pdf|title=LIST OF FIA LICENSED CIRCUITS|date=6 February 2015|publisher=[[FIA]]|accessdate=28 May 2015}}</ref>
 
13.610

уредувања

Прегледник