Каталуња (патека)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Барселона-Каталуња
Formula1 Circuit Catalunya.svg
МестоМонтмело, Барселона, Каталонија, Шпанија
Часовен појасUTC+01:00
Координати41°34′12″N 2°15′40″E / 41.57000° СГШ; 2.26111° ИГД / 41.57000; 2.26111Координати: 41°34′12″N 2°15′40″E / 41.57000° СГШ; 2.26111° ИГД / 41.57000; 2.26111
Сместивост140,700
Оддел на ФИА1
Главни настани1992 ЛОИ
Формула 1
Шпанско Гранд При
Мото ГП
Каталонскo мото Гран при
Светско RX на Шпанија
Car Configuration
Должина4.655 км
Кругови16
Најбрз круг1:21.670 (Финска Кими Раиконен, ферари, 2008)
Motorcycle Configuration
Должина4.652 км
Мрежно местоcircuitcat.com

Патеката де Барселона-Каталуња (каталонски изговор: [sirˈkujd də kətəˈɫuɲə]) е мото - трка во Монтмело, Барселона, Каталонија, Шпанија. Со долги правци и разновидни агли, маршрутата Барселона-Каталуња се смета за сеопфатно коло. Патеката има штандови со сместивост од 140,700 места .[1] Трката има ФИА 1 лиценца.[2]

До 2013 година патеката била позната само како Спој де Каталуња, пред да го склучи спонзорскиот договор со Советот на Градот Барселона која го додадла името Барселона на патеката .[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 15 March 2010. Посетено на 2009-11-28.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)
  2. „LIST OF FIA LICENSED CIRCUITS“ (PDF). FIA. 6 February 2015. Посетено на 28 May 2015.
  3. „Circuit de Catalunya includes Barcelona in its name“. Circuit de Barcelona-Catalunya. 2 September 2013. Архивирано од изворникот на 2016-03-06. Посетено на 4 September 2013.