Видео: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 504 бајти ,  пред 5 години
дополнување
с (Bot: Migrating 56 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q34508 (translate me))
(дополнување)
 
Попознати аналогни формати на видеозапис за домашна употреба се: [[VHS]], [[S-VHS]], [[Бетамакс]] (Betamax), [[Видео 2000]], а дигитални се: [[Quicktime]], [[MPEG-2]], [[MPEG-4]], [[MKV]], [[RMVB]] и други.<ref>[http://www.mediacollege.com/video/format/ ''Video Formats'', www.mediacollege.com] </ref>
 
==Видеото како тема во популарната музика==
* „Го видов твоето видео“ (''Seen Your Video'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Риплејсментс]]“ (''The Replacements'') од 1984 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=QGuOL6UQye0&list=PL94gOvpr5yt0Oz6PwslKjmOr8kSwCmdXG&index=8 YouTube, Seen Your Video - The Replacements (пристапено на 7.6.2017)]</ref>
 
{{Commonscat|Video}}
 

Прегледник