Прејди на содржината

Катакана: Разлика помеѓу преработките

Додадени 63 бајти ,  пред 14 години
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Нова страница: '''Катакана''' (片仮名, カタカナ или かたかな?) е дел од јапонскиот систем на пишување заедно со хираг...)
 
 
==Симболи==
{| border="0" cellspacing="2px" cellpadding="2px" width="100%"
|-
|bgcolor="#BECFEB" valign=top align="center" colspan = 5 | самогласки