Топлина: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 69 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
(Формула)
Нема опис на уредувањето
<math>m</math>{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Топлината''' се дефинира како [[енергија]] во преод која се регистрира (чувствува) и пренесува како резултат на температурната разлика. Топлината секогаш поминува од потопло на постудено тело, така што насоката на распространување е одредена со природен закон (вториот закон на [[термодинамика]]та).Топлина е движењето на топлинската енергија од еден предмет со повисока температура на предмет со пониска температура.
 
5

уредувања

Прегледник