Разлика помеѓу преработките на „Ираклиева династија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(нс)
 
'''Ираклиевата династија''' е семејството кое владеело со Византиската империја. Со империјата владеела во периодот од [[610]] година со назначувањето на [[Ираклиј I]] за император а завршило во [[711]] по крајот на владеењето на [[Јустинијан II]]. Во текот на оваа ера, империјата го достигнала своето најголемо територијално проширување, зазимајќи ги [[Северна Африка]], јужна [[Илирија]], јужна [[Шпанија]] и [[Италија]].

Прегледник