Долнолужички јазик: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Долнолужички''' или '''долнолужичкосрпски јазик''' е [[јазик]] кој се зборува во [[Бранденбург]], [[Германија]], во областа околу градот [[Котбус]]. Денеска има уште 2.000 луѓе во поодминати години кои го зборуваат овој јазик. Неговата лоша состојба се должи на фактот што повеќе нема деца кои го зборуваат како мајчин. Овој јазик е исто така заштитен и се проучува во [[Лајпцишкиот институт]]. Долнолужичкиот, како и [[Горнолужички јазик|горнолужичкиот]] е присутен во медиумите, радиото, телевизијата, но исто така постои и неделникот „NOWY CASNIK“. Културното списание [[Rozhlad|Розхлад]] објавува статии на долнолужички јазик покрај текстовите на горнолужички јазик
[[Проектот ВИТАЈ]] служи токму ѕа ревитализација на долнолужичкиот и горнолужичкиот јазик.
 
62

уредувања

Прегледник