Мудрост: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 17 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Под '''мудрост''(sophia) често се подразбираат способноста и желбата да се донесуваат избори што можат да добијат потврда по долгорочно испитување од многу луѓе. Во оваа смисла, да се оцени еден избор како „мудар“ значи дека дејството или не-дејството било [[стратегија|стратешки]] точно во однос на одредени широко прифатени [[вредност|вредности]]. Mудроста е способноста на човекот да мисли и дејствува користејќи знаење, искуство, разбирање, разум и ментална способност. Мудроста се смета за доблест, тоа претставува поседување на знаење кое треба да се искористи во која било околност. Тука е вклучено: разбирање на луѓето, нештата, настаните, ситуациите, како и подготвеност и способност да се применуваат перцепцијата ми расудувањето. Често е потребно и контрола на емотивни реакции,разумот да преовладува на универзален принцип. Мудроста означува длабоко знаење, но и можност за расудување. Мудрите луѓе ги нарекуваат филозофи (грч.: '''филиа''' - љубов, сакање, посветеност, пријателство, наклонетост, и '''софиа''' - мудрост;длабоко, вистинито)
 
{{Фило-никулец}}
28

уредувања

Прегледник