Разлика помеѓу преработките на „Тајпеј“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 54 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 106 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1867 (translate me))
[[File:Taipei 101 from afar.jpg|thumb|Тајпеј]]
 
Тајпеј (на [[кинески]] : 臺北市 / 台北市, T'ai-pei) е де факто главен град на [[Тајван]] (односно [[Република Кина]])<br />
Според податоците од [[јануари 2007.]] во градот живеат 2.622.090 жители, а во широкото градско подрачје 10.072.918.
33

уредувања

Прегледник