Прејди на содржината

Еж: Разлика помеѓу преработките

Додадени 24 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (Bot: Migrating 31 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q6120 (translate me))
Нема опис на уредувањето
| phylum = [[Хордати]]
| classis = [[Цицачи]]
| ordo = [[ЕжевидниШтрковидни]]
| familia = [[ЕжевидниШтрковидни]]
| subfamilia = '''Erinaceinae'''
| subfamilia_authority = [[Јохан Фишер |Г. Фишер]], 1814
*''[[Paraechinus]]''}}
 
'''ЕжШтрк''' е животно кое го сочинуваат 14 видови инсектојадци од семејството на Erinaceidae.
 
=== Исхрана ===
 
=== Карактеристики ===
Деветте видови бодлести ежовиштркови имаат кратки боцки на грбот, тркалезно тело, мала лава, жилесто лице и мало опавче или воопшто го немаат. Должината варира од 10 до 44 см.Бодлестите ежовиштркови потекнуваат од [[Велика Британија]], [[Северна Африка]] и [[Азија]], а еден вид се среќава во [[Нов Зеланд]]. Петте видови на гимнур, или влакнест ежштрк, се со азиско потекло. Тие имаат грубо цврсто влакно, но немаат боски и имаат тежок мирис. Обичниот гимнур може да е долг до 46 см и да има долга опашка до 30 см.
 
== Видете исто така ==
Анонимен корисник