Разлика помеѓу преработките на „Верверици“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.835 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
{{во изработка}}
Верверицата спаѓа во класата цицачи ('''Mammalia'''), ред гризачи ('''Rodentia''').
 
==Изглед==
Обичната верверица (заедно со опашката) е долга 45 см. Половина од оваа должина отпаѓа на китнестата опашка. Бојата на крзното и варира<ref>„Ловечки прирачник“, Скопје, октомври, 1978</ref>, според местото каде што живее. Таа може да биде `рѓесто-црвеникава, црвено костенлива до речиси црна. Возимскиот период на врвот од ушите има пискули од долги влакна
 
==Живеалиште==
'''Вервревицата''' си прави гнездо,а често користи и изградени гнезда од врани и страчки, кои само ги подредува за своите потреби. Гнездото од горната страна е покриено, аод долната страна се наоѓаат влезовите.
 
==Размножување==
Верверицата се пари кон крајот на март, а по 35 дена донесува од 3-5 млади, кои 9 дена се слепи.
 
==За неа==
Не е друштвено животно. Живее сама и нема зимски сон. Се храни со папки и изданоци од дрвјето, потоа со различни семиња, плодови, со ореви, лешници, семиња на изголените дрвја, желади, буклинки и друго. До колку наиде на птичјо гнездо, младите ги убива.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија: Дивеч во Македонија]]
118

уредувања

Прегледник