Чернобил: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 8 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
(Нова страница: ''Оваа статија е за градот Чернобил во Украина. За несреќата во Нуклеарната централа Чернобил ...)
 
сНема опис на уредувањето
 
 
'''Чернобил''' (украин. ''Чорнобиль'', рус. ''Чернобыль'') е мал град во северна [[Украина]] во Киевската[[Киев]]ската област близу до границата со [[Белорусија]]. Градот првпат се споменува во повелба од 1193 година опишан како ловечка колиба на кнезот Ростиславич. Во 13. век имал статус на кралско село на [[Војводството Литванија]]. Селото му било доделено како посед на Филон Кмита, капетан во кралската коњица во 1566. Целата провинција била преземена од [[Кралството Полска]] во 1569, а потоа анектирана од [[Руската Империја]] во 1793.<ref name="ND">Davies, Norman (1995) "Chernobyl", [http://www.ruf.rice.edu/~sarmatia/195/index.html ''The Sarmatian Review, vol. 15'', No. 1].</ref> До 20. век Чернобил бил населен од украински и полски селани и голема еврејска заедница.
 
Во 1986. година сите тогашни 14.000 жители биле евакуирани поради високите нивоа на [[радијација]] предизвикани од експлозијата во Нуклеарната централа Чернобил, која се наоѓа на 14,5км на север од градот. Иако централата е наречена по Чернобил, тој не бил живеалиште на вработените во централата. Повеќето вработени во централата живееле во блискиот град [[Припјат]] кој бил изграден токму за таа намена.
4.318

уредувања

Прегледник