Разлика помеѓу преработките на „Генерален секретар на ЦК на КПСС“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Отстрането уредувањето на Тиверополник (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Ema
с (oтстранета Категорија:КПСС со помош на HotCat)
с (Отстрането уредувањето на Тиверополник (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Ema)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox former political post
| political_office = Генерален секретар
| country = на<br>Централниот комитет на<br>Комунистичката партија на Советскиот Сојуз
| insignia = КПСС.svg
| insigniasize = 125px
| insigniacaption = Знаме на [[КПСС]]
| image = Mikhail Gorbachev 1987.jpg
| caption = [[Михаил Горбачов]], последниот генерален секретар
| successor =
| first_officeholder = [[Елена Стасова]]
| last_officeholder = [[Владимир Ивашко]]
| style =
| residence = [[Московски кремљ]]
| appointer = [[Политбиро на Централниот комитет на Комунистичката партија на Советскиот сојуз|Политбиро]]
| began = 3 април 1922
| ended = 24 август 1991
| pretender = [[Генадиј Зјуганов]]
}}
'''Генерален секретар на ЦК на КПСС''', претставува најголемата должност на [[КПСС]], еднаква како на државна глава на [[Советскиот сојуз]] по смртта на [[Ленин]] во [[1924]] година. Целото име е ''Генерален (или Прв) секретар на Централниот комитет на Комунистичката партија на Советскиот сојуз''.
 
{{СССР-никулец}}
 
[[Категорија:КПСС]]
 
[[ar:السكرتير العام للحزب الشيوعي السوفييتي]]

Прегледник