Разлика помеѓу преработките на „Генерален секретар на ЦК на КПСС“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
{{Infobox former political post
| political_office = GeneralГенерален секретар Secretary
| country = theна<br>CentralЦентралниот Committeeкомитет of theна<br>Communist PartyКомунистичката ofпартија theна SovietСоветскиот UnionСојуз
| insignia = КПСС.svg
| insigniasize = 125px
| insigniacaption = EmblemЗнаме of theна [[Communist Party of the Soviet UnionКПСС]]
| image = Mikhail Gorbachev 1987.jpg
| caption = [[MikhailМихаил GorbachevГорбачов]], theпоследниот lastгенерален General Secretaryсекретар
| successor =
| first_officeholder = [[ElenaЕлена StasovaСтасова]]
| last_officeholder = [[VladimirВладимир IvashkoИвашко]] (acting)
| style =
| residence = [[MoscowМосковски Kremlinкремљ]]
| appointer = [[Политбиро на Централниот комитет на Комунистичката партија на Советскиот сојуз|Политбиро]]
| appointer = [[Politburo of the Central Committee of the Communist Party of the Soviet Union|Politburo]] and/or [[Central Committee of the Communist Party of the Soviet Union|Central Committee]]
| began = 3 Aprilаприл 1922
| ended = 24 Augustавгуст 1991
| pretender = [[GennadyГенадиј ZyuganovЗјуганов]]
}}
'''Генерален секретар на ЦК на КПСС''', претставува најголемата должност на [[КПСС]], еднаква како на државна глава на [[Советскиот сојуз]] по смртта на [[Ленин]] во [[1924]] година. Целото име е ''Генерален (или Прв) секретар на Централниот комитет на Комунистичката партија на Советскиот сојуз''.

Прегледник

Лични алатки

Именски простори

Варијанти

Повеќе