Видео: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 9 години
с
r2.7.3) (Робот: Ја менувам fa:ویدیو во fa:ویدئو; козметички промени
с (r2.6.4) (Робот: Менува vi:Video)
с (r2.7.3) (Робот: Ја менувам fa:ویدیو во fa:ویدئو; козметички промени)
'''Видео''' ([[латински јазик|лат.]] ''video'' - "гледам") или '''видеотехника''' е заеднички назив за низа [[техника|технички]] постапки со кои се остварува снимање, запис, обработка, пренос и прикажување на подвижни слики што се гледаат на [[телевизија|телевизискиот]] или [[компјутер]]скиот [[монитор]].
[[Податотека:NTSC-PAL-SECAM.png|мини|десно|450п|Аналогни видео стандарди: <font style="background:#70ff70;">NTSC</font>, <font style="background:yellow;">PAL</font>, <font style="background:orange;">SECAM</font>]]
Поимот ''видео'' се користи во [[сложенки]]те како што се ''видеокамера'', ''видеосигнал'', ''видеорикордер'', ''видеокасета'', итн., но во секојдневниот говор тој често означува каков било видеозапис или направа за негова репродукција.
{{Commonscat|Video}}
 
== Наводи ==
<references/>
 
[[eo:Video]]
[[eu:Bideo]]
[[fa:ویدیوویدئو]]
[[fr:Vidéo]]
[[ga:Físeán]]

Прегледник