Разлика помеѓу преработките на „Мурсија (автономна заедница)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
'''Мурсија''' ([[шпански јазик|шпански]]: Región de Murcia) е автномна покраина во [[Шпанија]], која се наоѓа меѓу покраините [[Андалузија]] и [[Валенсија (автономна покраина)]]. Зафаќа површина од 11,.313 km2km<sup>2</sup> и има 1,4 милиони жители. Главен град е [[Мурсија]].
 
{{Шпанија-никулец}}

Прегледник