Прејди на содржината

Оркниски Острови: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Создадена страница со: Оркниски Острови (анг. Orkney Islands, Orkney, галски Arcaibh) е архипелаг составен од еден поголем ...)
 
Нема опис на уредувањето
Оркниски Острови (анг. Orkney Islands, Orkney, галски Arcaibh) е архипелаг составен од еден поголем и седумнаесет помали острови оддалечени околу 10 километри од северниот брег на [[Шкотска]]. Вкупната површина изнесува 990км². Островите се простираат на 50 км во правец исток-запад и 85 во правец север-југ. Имињата на сите поголеми острови завршуваат на '''ay''', што на стар нордиски јазик значи „остров“. На островите во 2005. живееле 19.590 жители.