Разлика помеѓу преработките на „Скопска бискупија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с
Римокатоличката '''Скопска бискупија''' (латински dioecesis Scopiensis) е воспоставена во 2000 година од страна на Папата Јован Павле II. Таа припаѓа под Врхбосанската надбискупија (Сараево).
 
Областа на Скопската бискупија ја покрива територијата на [[Република Македонија]]. Според информациите на Радио Ватикан, во 2005 година, во Македонија живеат 20,000 католици од кои половината припаѓаат на [[Гркокатоличка црква во Македонија|византискиот (грко-католичкиот или источниот) обред]].
 
Со д-р Киро Стојанов, беше поставен првиот словенски бискуп на Скопската бискупија, во 2005 година. Истовремено, Скопскиот бискуп е и Апостолскиот Егзарх на верниците од византискиот обред на Македонија.
79

уредувања

Прегледник