Разлика помеѓу преработките на „Тера-“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Тера''' (''tera''; симбол '''T''') е префикс во [[СИ]] системот и единица која означува 1×10<sup>12</sup> или 1 000 000 000 000.
 
Била потврдена во [[1960]]. Потекнува од [[грчки језикјазик|грчкиот]] збор &#964;&#941;&#961;&#945;&#962;, што значи ''чудовиште''.
{{никулец}}
[[Категорија:SI систем]]

Прегледник