Разлика помеѓу преработките на „Тера-“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 17 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
(Нова страница: '''Тера''' (''tera''; симбол '''T''') е префикс во СИ системот и единица која означува 10<sup>12</sup> или 1 000 0...)
 
с
'''Тера''' (''tera''; симбол '''T''') е префикс во [[СИ]] системот и единица која означува 101×10<sup>12</sup> или 1 000 000 000 000.
 
Била потврдена во [[1960]]. Потекнува од [[грчки језик|грчкиот]] збор &#964;&#941;&#961;&#945;&#962;, што значи ''чудовиште''.
{{никулец}}
[[Категорија:СИSI систем]]
 
[[ca:Tera]]
[[pt:Tera]]
[[sl:Tera]]
[[sr:тера]]
[[sv:Tera]]
[[vi:Têra]]

Прегледник