Википедија:За Википедија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
промена на содржината: повеќе информации за проектот
с (Бот Додава: es:Ayuda:Introducción 2)
(промена на содржината: повеќе информации за проектот)
{{В:Вовед|1=врска|2=кутија|3=врска|4=обично|содржина=
{{Портална навигација}}<br/> __NOTOC__
[[Податотека:Wikipedia-logo.png|десно|80п|врска=|alt=]]
{| style="width:100%; margin:auto; background:transparent;" cellspacing="0" cellpadding="0" valign="top" border="0" |
===<big>'''Википедија е едно од најпосетуваните места на интернет'''</big>===
| style="border-bottom:2px solid #fc0" width="2%" | &nbsp;
Википедија формално започна во јануари 2001 како проект за создавање на '''енциклопедија со [[Отворена содржина|слободна содржина]]''' кон која секој може да даде придонес. Години потоа, страниците на Википедија се појавуваат на врвот од скоро секое пребарување на Google. Википедија стана првото место каде што милиони луѓе одат за да научат некој факт набрзина или за да започнат некое пошироко истражување.
| style="padding:0 .3em; background-color:#ff9; font-size:90%; border:solid 2px #fc0; text-align:center" width="23.5%" | [[Википедија:Вовед|Вовед]]
| style="border-bottom:2px solid #fc0" width="2%" | &nbsp;
|style="padding:0 .3em; background-color:white; border:solid 2px #fc0; border-bottom: 0; text-align:center; font-weight:bold;" width="23.5%" | [[Википедија:Вовед 2|Истражете]]
| style="border-bottom:2px solid #fc0" width="2%" | &nbsp;
| style="padding:0.3em; font-size:90%; background-color:#ff9; border:solid 2px #fc0; text-align:center" width="23.5%" | [[Википедија:Вовед 3|Уредувајте]]
| style="border-bottom:2px solid #fc0" width="2%" | &nbsp;
| style="padding:0.3em; font-size:90%; background-color:#ff9; border:solid 2px #fc0; text-align:center" width="23.5%" | [[Википедија:Почетен курс|Почетен курс]]
| style="border-bottom:2px solid #fc0" width="2%" | &nbsp;
|}
<div style="border:2px solid #fc0;padding:.5em 1em 1em 1em;border-top:none;background-color:#fff;color:#000">Википедија има голем број на статии. За да пронајдете некој поим во оваа енциклопедија, наједноставно е да го побарате во кутијата за пребарување кое во секое време се наоѓа на левата страна од вебсајтот, под логото. Едноставно внесете го поимот и кликнете на „'''Оди'''“ - толку е едноставно! Доколку сакате да направите поопределено пребарување на определен поим со листа на повеќе поврзани статии, кликнете на копчето „'''Пребарај'''“.
 
[[Податотека:Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg|десно|80п|врска=|alt=]]
Статиите на македонската Википедија имаат наслови и текстови кои се напишани на ''кирилично писмо'', а не на латиница. Кога ја пребарувате енциклопедијата, пожелно е тоа да го правите на кирилица. На пример, пребарувањето за <tt>Жаба</tt> ќе даде повеќе резултати наспроти пребарувањето за <tt>Zaba</tt>. Доколку Вашиот оперативен систем или пребарувач нема софтверска поддршка за внесување на кириличен текст, [http://agora.org.mk/goodbytes/enmkonvert/ оваа надворешна врска] ќе ве однесе до еден корисен сајт кој врши конверзија на латиничен во кириличен текст и обратно.
Изданија на Википедија постојат во повеќе од 200 јазици со заеднички збир од неколку милиони статии. Ова издание е на македонски јазик. Сите изданија го користат истиот основен софтвер, [[МедијаВики]]. Сите се сопственост на '''[[Фондацијата Викимедија]]''', непрофитна организација од САД која исто така оперира со и број други колаборативни проекти на интернет, вклучувајќи ги: [[commons:Главна страница|Заедничката ризница]], [[s:Главна страница|Викиизвор]], [[wikt:Главна страница|Викиречник]], [[species:Главна страница|Викивидови]], <span class="plainlinks">[http://www.wikinews.org Викивести], [http://www.wikibooks.org Викикниги], [http://www.wikiquote.org Викицитат] и [http://www.wikiversity.org Викиуниверзитет].</span>
 
===<big>'''Википедија успева да функционира'''</big>===
Во продолжение се наведени неколку покорисни страници:
Секое јазично издание на Википедија се раководи самостојно и тоа скоро целосно преку трудот на десетици илјади неплатени волонтери. Фондацијата Викимедија има само десетина вработени, вклучувајќи неколку програмери. Таа купува опрема, го дизајнира и применува софтверот и плаќа за мрежниот сообраќај создаден од нејзините проекти, но ги нема ресурсите за да пишува на овие проекти. Сето пишување и уредување го прават луѓе кои не добиваат пари за нивниот труд, туку само скриено внатрешно задоволство.
----
{{MultiCol}}
*'''[[Википедија:Азбучен индекс на статии|Азбучен индекс на страници]]''' за пребарување по почетните букви на поимот;
*'''[[Портал:Листа на портали|Листа на тематски портали]]''' кои ја обработуваат енциклопедиската содржина по категории;
*'''[[Специјални:Случајна|Случајна статија]]''' генерирана од сајтот, за случајно да научите нешто повеќе;
*'''[[Википедија:Портал]]''' е почетното место за да дознаете како да се вклучите во проектот, да видите што е ново и што треба да се сработи;
{{ColBreak}}
*'''[[Википедија:Често поставувани прашања|ЧПП]]''' - листа на најчесто поставуваните прашања кадешто даваме и нивни одговори.
*'''[[Википедија:Селска чешма|Селска чешма]]''' — Централниот форум за дискусија на Википедија, место каде што можете да поставувате прашања и да давате коментари.
*'''[[Википедија:Биро за консултации|Биро за консултации]]''' — Служејќи како виртуелни библиотекари, нашите волонтери даваат одговори на Вашите прашања од многу области, доколку сакате да научите нешто повеќе.
{{EndMultiCol}}
----
{{dablink|За дополнителна помош видете [[Википедија:Прашања|Википедија:Каде да поставам прашање]] и [[Помош:Содржина]]}}
<br/>
 
На Википедија никогаш не ѝ фалеле скептичари.
<div style="float:right; margin-top: 0.0em; margin-bottom:3px; background-color: #ff9; color: #000; padding: .2em .6em; font-size: 130%; border: 1px solid #fc0;">Научете да [[Википедија:Вовед 3|'''уредувате''']]<span style="font-size: larger; font-weight: bold;">&rarr;</span>
*Зошто да се очекуваат квалитетни енциклопедиски статии кога универзитетскиот професор и 12-годишниот ученик во основно имаат подеднакви уредувачки права?
<div style="clear:both"></div></div>
*Нема ли култистите и авторите на недокажани теории да преземат контрола врз статиите за контроверзни теми?
*Нема ли вандализмот да стане толку насилен што ќе ги истера добрите уредувачи?
*Како можат стотици луѓе да работат заедно кога нема хиерархија која дава насока и ги решава споровите?
 
Овие прашања ги истакнуваат неизбежните недостатоци на пристапот „секој може да уредува“ во создавањето на енциклопедија на интернет. '''Википедија секогаш ќе биде дело во развивање, а не завршен производ.''' Она што на скептичарите им бега од поглед е фактот што дозволата за секого да уредува до сега покажа неверојатна сила. Во свет каде што околу милијарда и нешто луѓе имаат пристап до интернет, ''милиони'' луѓе имаат дадено придонес на Википедија и нивниот број се зголемува секој ден.
[[Категорија:Википедија:Основни информации]]
 
Како резултат на ова, мнозинството од милионите статии на различните википедии се со ''пристоен квалитет'' иако многу од нив, не исклучувајќи ги и оние на овој проект, се ''многу мали''. Доменот Wikipedia.org е меѓу најпосетените на интернет, бидејќи '''не постои слободна алтернатива за поголемиот дел од информациите на Википедија'''. Предвидувањата на критичарите дека ограничувањата на Википедија ќе ја осакатат досега не се остварија.
 
===<big>'''Што ја прави Википедија успешна?'''</big>===
Еве неколку причини зошто функционира:
*'''Огромен процент од уредувањата''' на Википедија '''се направени добронамерно''', т.е. луѓето се обидуваат да ги подобрат статиите, а не да ги вандализираат. Кога ќе се случи вандализам, тој обично останува кратко бидејќи секогаш постојат многумина уредувачи кои се конструктивни и кои ќе го поправат;
*Википедија има голем број на [[Википедија:Начела и напатствија|правила]] за нејзините процеси кои охрабруваат соработка и градење консензус за информациите кои ќе одат во статиите. Следењето на правилата резултира со квалитетни статии;
*'''Огромен процент од уредувачите ги следат правилата''' и кога другите им ги посочуваат нивните грешки, тие имаат желба да се поправат себеси. Оние уредувачи кои сметаат дека правилата на Википедија се проблематични самите го напуштаат проектот;
*И конечно, '''постојат [[Википедија:Администратори|малку уредувачи]] со посебен авторитет да ги проследат правилата'''. Овој авторитет [[Википедија:Барања за администраторски статус|го доделува заедницата од корисници]] преку претходно договорени процеси.
 
'''Википедија на македонски јазик е својот развоен зачеток''' и има потреба од покривање на многу енциклопедиски теми преку помош од волонтери, помош која <u>Вие</u> можете да ја дадете. Како што Википедија расте и бројот на уредувачи, уредувања на ден и вкупен број на статии се зголемуваат, ќе се менува нејзиниот фокус кон нагласување на квалитетот преку начин кој ќе се одрази на секојдневното уредување на корисниците и тоа ќе биде еден од нејзините најголеми предизвици. <br/>
{{В:Вовед/оди до|Вовед 3|Следно: научете повеќе за уредувањето!}}
|}}
 
[[Категорија:Википедија:ОсновниВовед|Вовед информации2]]
 
[[bs:Wikipedia:Uvod 2]]

Прегледник