Отворена содржина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Отворена содржина, неологизам создаден по аналогија на „отворен код“, опишува каков било вид на креативно дело издадено во формат кој експлицитно дозволува копирање и модифицирање на неговата содржина од било кого, а не само од некоја затворена организација, фирма или лице. Најголемиот проект на отворена содржина во светот е Википедија[1].

Слободна содржина[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „слободна содржина.

Како во случајот со термините "отворен код" и "слободен софтвер", некои материјали со отворена содржина можат исто така што се опишат како "слободна содржина", иако технички тие опишуваат различни нешта. Проектот Отворен Именик е пример на отворена содржина но не и на слободна содржина. Основната разлика помеѓу лиценците е дефиницијата на поимот слобода: некои лиценци се обидуваат да ја максимизираат слободата за сите идни потенцијални приматели, а други ја максимизираат слободата само на првиот примател.

Common content[уреди | уреди извор]

Поимот Common content се користи за трудови публикувани под лиценцата Creative Commons.

Отворен пристап[уреди | уреди извор]

Поимот „отворен пристап“ се однесува на специјална категорија на материјали, која се состои од т.н. рецензиски-објавени статии до кои пристапот е слободен.

Лиценци[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Schoer, Joachim; Hertel, Guido (2007-12-03). „Voluntary Engagement in an Open Web-based Encyclopedia: Wikipedians, and Why They Do It“. Архивирано од изворникот (PHP) на 2007-10-01. Посетено на 2007-03-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Главни репозитари и именици со отворена содржина[уреди | уреди извор]