Разлика помеѓу преработките на „Надморска височина“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
Кога се опишуваат географски објекти, како што се [[планина]], топографски карти, висини кои се означени со [[изохипса]], тие се опишуваат преку метричката мерка - [[метар]].
 
Заради нестабилноста на височината на морето, заради [[плима]]та и [[осека]]та, не е возможно апсолутно да се определи височината на сите објекти на [[планета]]та. Затоа се користи некоја поблиска референтна точка чика висина е мерена во подолг временски период и е константна.
 
[[Категорија:Географија]]
941.847

уредувања

Прегледник