Прејди на содржината

Софија Фелцинг

Од Википедија — слободната енциклопедија

Јохана Софија Николина Фелцинг (родена на 26 јуни 1965 година во Хогсбо, Гетеборг, Шведска) - шведски астроном и професор по астрономија на Лундскиот универзитет од 2011 година. Докторирала на Универзитетот во Упсала во 1996 година, објавувајќи дисертација за хемиската еволуција на Млечниот Пат. Фелтинг била првата жена која се стекнала со титулата доктор по астрономија на Упсала, а десетта во Шведска.[1] Таа била постдокторски истражувач воопсерваторијата Ројал Гринич и Институтот за астрономија, Кембриџ на универзитетот Кембриџ од 1996 до 1998 година. Во 1998 година се преселила во опсерваторијата Лунд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Program för professorsinstallation 18 mars 2011“ (PDF). Lund University. Lund University. Архивирано од изворникот (PDF) на 17 June 2012.