Соништата, животот и смртта на Филип Филиповиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Соништата, животот и смртта на Филип Филиповиќ“ (српски: Снови, живот и смрт Филипа Филиповића) — филм на режисерот Милош Радивојевиќ од 1980 година. Главните улоги ги играат: Александар Берчек, Милена Дравиќ, Раде Марковиќ, Милан Ерак и Миодраг Крстовиќ.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во филмот се раскажува за животот и идеалите на првиот секретар на Комунистичката партија на Југославија, Филип Филиповиќ. Притоа се прикажани оние делови од неговиот живот за кои постојат сигурни историски податоци за еден комунист, од раѓањето во 1878 година до смртта во Сталиновите чистки во 1938 година.

Наводи[уреди | уреди извор]