Солтон Сити (Калифорнија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дел од системот на патишта во Солтон Сити што никогаш не е користен

Салтон Сити (англиски: Salton City) е населено место без административен статус во американската држава Калифорнија.[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2010 година, бројот на населението е 3.763, што е за 2.785 (284,8 %) жители повеќе од 2000 година.[1]

Група 2000 г. 2010 г.
Белци 602 (61,6 %) 1.151 (30,6 %)
Афроамериканци 8 (0,8 %) 80 (2.1 %)
Азијци 6 (0,6 %) 61 (1.6 %)
Латиноамериканци 318 (32,5 %) 2.368 (62,9 %)
Вкупно 978 3.763

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „California Trend Report 1: State and Counties“. Архивирано од изворникот на 03. 04. 2012. Посетено на 30. 6. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)