Славутич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Славутич

Славутич (украински: Славу́тич) — град во северна Украина, намерно изграден за евакуираниот персонал од нуклеарната централа Чернобил, по катастрофата од 1986 година која се случила во близина на градот Припјат. Градот географски се наоѓа во Репкинскиот реон, Черниговска област, но административно е дел од Киевската област. Во 2014, во градот живееле 25,112 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Чисельність населення на 1 березня 2014 року та середня за січень-лютий 2014 року. oblstat.kiev.ukrstat.gov.ua (украински). Посетено на 3 May 2014.