Скудринка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Скудринка е машко македонско оро, кое кореографски потекнува од Долна Река.[1]

Ова е умерено оро кое се игра со рамномерни движења на нозете. Покрај потскоци и доскоци има и вртење на телото околу својата оска. Постојат две варијанти на играње на ова оро. Ритамот е двочетвртински.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Михаило Димоски: Македонски народни ора, Наша Книга, Скопје, 1977, стр. 86-91

Надворешни врски[уреди | уреди извор]