Систем на равенки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Истовремени равенки и системи на равенки се конечни множества на равенки за кои се бара заедничко решение. Се делат на истите видови како обичните единечни равенки:

Поврзано[уреди | уреди извор]