Синагога Ортакој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Синагога Ортакој
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
ПрипадностЈудаизам
Архитектонски опис
Архитектонски типсинагога

Синагогата Ортакој (турски:?) е еврејски храм кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Била целосно изгорена во 1941 година а потоа реконструирана.