Синагога Бет Израел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Синагога Бет Израел
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Религија Јудаизам
Осветен 1920
Архитектонски опис
Тип синагога
Карактеристики


Синагогата Бет Израел (турски:?) е еврејски храм кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Овој објект бил изграден во 1920 година.