Сигмодал

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сигмодал (Ректидон) е дериват на барбитурати. Има седативни, хипнотички и антиконвулзивни својства и се користел во хируршка анестезија во 1950-тите, а често се појавувал во смесите на лекови во 60-тите. [1] [2]

Никогаш не бил широко користен во споредба со попознатите барбитурати како што е тиопентал, а сега е заменет со понови лекови со подобар безбедносен профил.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „[Our experiences with rectidon basal anesthesia]“. Zentralblatt für Gynakologie (german). 74 (48): 1895–6. 1952. PMID 13050081.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „[On rectidon basis narcosis]“. Die Medizinische (german). 20 (47): 1503–4. November 1952. PMID 13024592.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)