Сесилија Гиленхамар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сесилија Гиленхамар

Ана Сесилија Гиленхамар (родена на 10 август 1961 година во Гетеборг ) е шведска авторка .

Кариера[уреди | уреди извор]

Нејзиниот роман En spricka i kristallen („Пукнатина во кристалот“) објавен во 2004 година ја раскажува приказната за детството на „Сус“, девојка од повисока класа од Гетеборг и ќерка на извршен директор. Многу детали во романот се од детството на Сесилија, но заплетот содржи и чисто измислени делови. Во романот, Сус страда од булимија и се мажи со режисер на документарни филмови - детали за кои авторката признава се од нејзиниот сопствен живот, додека фактичката состојба на други детали, како што е постојано неверниот татко и мајката која на својата очајна ќерка и кажува да изгуби 15 килограми, потпишува чек и заминува, останува тајна.[1] Во едно интервју во 2007 година, таа рекла „правиш избор кога ќе кажеш за непријатни работи што не требало да бидат јавни“ и дека изгубила контакт со нејзините родители.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Karin Thunberg (2004-04-03). „Jag ljög om mitt efternamn“. Svenska Dagbladet (SvD). Посетено на 2007-07-26. ("I lied about my family name", an interview with Cecilia von Krusenstjerna.)
  • Björn af Kleen (2007-03-02). „Utklassade!“. Expressen. Посетено на 2007-07-26.
  • „Film i Väst blir samproducent i En spricka i kristallen“. Film i Väst. 2007-05-07. Архивирано од изворникот на 2007-06-26. Посетено на 2007-07-26.
  1. SvD, Thunberg
  2. Exp, af Kleen. ("...du gör ett val när du berättar obehagliga saker som inte är för offentlighetens öron.")