Сергеј Теслиа

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сергеј Теслиа е руски виолинист кој е роден во Новосибирск .

Тој е поранешен член на камерниот оркестар на Владимир Спиваков во Москва. Теслиа се преселил во Шпанија во 1990 година. Тој одржал концерт во Реал Оркеста Синфоника де Севила (1994–2002) и создал камерен оркестар - Оркеста Национал де Еспања (2002–) и настапил како солист во неколку шпански концертни сали.

Наводи[уреди | уреди извор]