Прејди на содржината

Сенека (езеро)

Координати: 42°39′20″N 76°53′51″W / 42.65556° СГШ; 76.89750° ЗГД / 42.65556; -76.89750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Езеро Сенека
ПодрачјеСкајлер / Seneca / Јејтс окрузи, Њујорк, САД
ГрупаПрстести Езера
Координати42°39′20″N 76°53′51″W / 42.65556° СГШ; 76.89750° ЗГД / 42.65556; -76.89750
Главни приливиПоток Кетрин, Кејуге Outlet; underwater sources
Главни истециКанал Сенека-Кејуге
Сливни земјиСАД
Најг. должина38 ми (61 kм) км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „acres“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „acres“
}}
42,800 acres (173 km2) км2
Прос. длабочина291 ст (89 м) м
Најг. длабочина618 ст (188 м) м
Зафатнина16 km3 (3.8 cu mi) км3
Надм. височина440 ст (130 м) м
Населени местаВаткинс Глен, Женева

Езерото Сенека е едно од најпознатите Прстести Езера, група долги, тесни езера што се протегаат речиси паралелно со брaновитите предели јужно од езерото Онтарио. Овие езера се создале пред повеќе милион години, при крајот на последниот леден преиод, кога повеќе плитки леднички долини што се протегале во насоката север-југ, биле затрупани со морени. Сенека е второто според големината и најдлабокомеѓу Прстестите Езера, а делови од неговото корито се наоѓаат и до 54,5 метри под нивото на морето. Езерото добива вода од потоците што ги одводнуваат околните ридови, меѓу кои се потокот Кетрин и истекот на езерото Кејуге. Од него истекува реката Сенека, која истекува на исевероисточниот крај, ја прима водата од езерото Кејуга и се влева во реката Освего, која е притока на езерото Онтарио.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]