Сенди Мекарти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александра Ли Мекарти
РоденНов Зеланд
Други имињаСанди Мекарти
ЖивеалиштеНов Зеланд
ПолињаРурална медицинска нега, Медицинска нега на рак
УстановиQueensland University of Technology, Princess Alexandra Hospital, University of Auckland
ОбразованиеQueensland University of Technology

Александра Ли Мекарти (позната како Санди) - академик за медицинска нега од Нов Зеланд и од септември 2018 година е редовен професор на Универзитетот во Оукланд. [1] [2]

Академска кариера[уреди | уреди извор]

По докторските науки во 2005 година со наслов „Бунтовен народ : Фуколска историја на рак на дојка до 1900 година на Универзитетот во Квинсленд, таа се пресели на Универзитетот во Окланд, станувајќи редовен професор. [1] На почетокот на 2017 година беше назначена за шеф на Универзитетската факултет за медицинска сестра. [2]

Избрани дела[уреди | уреди извор]

  • Хеги, Десли, Александра Мекарти, Кет Роџерс ‐ Кларк и Дон Горман. „Зошто медицинските сестри ги привлекува руралната и оддалечена пракса“. Австралиски журнал за рурално здравје 10, бр. 3 (2002): 178-186.
  • Хегни, Десли, Александра Мекарти, Кет Роџерс-Кларк и Дон Горман. „Одржување на медицински сестри во руралните и оддалечените области: Искуството во Квинсленд, Австралија“. Весник на медицинска сестра администрација 32, бр. 3 (2002): 128-135.
  • Хегни, Десли и Александра Мекарти. „Задоволство од работата и медицински сестри во рурална Австралија“. Весник за медицинска сестра 30, бр. 7/8 (2000): 347-350.
  • Хегни, Десли, Алан Пирсон и Александра Мекарти. Улогата и функцијата на руралната медицинска сестра во Австралија. Кралски колеџ за медицинска сестра, Австралија, 1997 година.
  • Алмутаири, Адел Ф., Глен Е. Гарднер и Александра Мекарти. „Практично упатство за употреба на шема technique техника на совпаѓање во случај ‐ истражување на студија: Презентација на случај“. Медицински сестри и здравствени науки 16, бр. 2 (2014): 239-244.
  • Маркс, Волфганг М., Лаиза Телени, Александра Л. Мекарти, Луис Витета, Дан МекКавана, Демиен Томсон и Елизабет Исенринг. „Ingerумбир (Zingiber officinale) и гадење и повраќање предизвикано од хемотерапија: систематски преглед на литературата“. Прегледи за исхрана 71, бр. 4 (2013): 245-254.

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Professor Sandie McCarthy - The University of Auckland“. unidirectory.auckland.ac.nz.
  2. 2,0 2,1 „New leader for Auckland nursing - The University of Auckland“. www.fmhs.auckland.ac.nz.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]