Сем Бурџес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сем Бурџес (14 декември 1988) е професионален рагбист и репрезентативец на Англија[1] кој во моментов игра за Бат (рагби јунион). Пред преминот на рагби јунион, Бурџес на високо ниво игра и други верзии на рагби - рагби 13 (рагби лига).

Сем Бурџес

Животопис[уреди | уреди извор]

Висок е 196 cm, тежок 116 кг, Бурџес играл рагби 13 за Бредфорд Булсе и Саут Сиднеј, бил и репрезентативец на Велика Британија, а потоа преминал на рагби 15 2015 потпишал за еден од најтрофејните англиски рагби клубови - Бат (рагби јунион). Се изборил и за своето место во репрезентацијита на Англија.

Наводи[уреди | уреди извор]