Селско месо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селско месо
Селско месо со модар домат во глинена тава
Дел од оброкотглавно јадење
Регионмакедонско и балканско јадење
Главни состојкисвинско месо, печурки, кромид

Селско месо е традиционално македонско и балканско јадење од свинско месо и печурки. Најчесто се користат следниве состојки: свинско месо, парчиња кромид, сушено месо, говедско, домати или кечаш, крем сирење, печурки, пиперки, зачини, вино и сол. Традиционално се подготвува во земјен сад.[1] Постојат варијанти на селско месо,[2] а една од тие варијанти се нарекува селска тава.[3] Во некои краишта. се додава и пилешко месо.

Подготовка[уреди | уреди извор]

Месото се сече на коцки и се пржи. Потоа во истиот сад се додаваат: исечканиот кромид, магдоносот, печурките (маринирани или свежи) да се пржат околу 10 минути. Сето ова се претура во земјен сад, и заедно со останатите зачини, вода и вино се пече два до три часа.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1]
  2. http://www.time.mk/c/9ba619d7cd/selska-tava.html
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-12-30. Посетено на 2016-12-30.
  4. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-11-12. Посетено на 2016-12-30.