Селективен инхибитор на репреземањето на серотонинот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селективен инхибитор на репреземањето на серотонинот
Класа на лек
СинонимиСелективни инхибитори на повторното преземање на серотонинот
ATC кодN06AB
Надворешни врски
MeSHD017367
AHFS/Drugs.comDrug Classes
Consumer ReportsBest Buy Drugs

Селективните инхибитори на репреземањето на серотонинот се класа на лекови кои типично се користат како антидепресиви. Овие лекови се едни од најмногу препишуваните антидепресиви во многу земји.

Лекови[уреди | уреди извор]

Лекови кои спаѓаат во оваа класа се:

Историја[уреди | уреди извор]

Флуоксетинот бил воведен во 1987 и бил првиот лек од оваа класа ставен во промет.