Седлерс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Седлерс
Saddlers
Mестоположба
Координати

17°24′17″, 62°47′31″

Општи податоци
Име
- изворно
Седлерс
  Saddlers
Управа
Држава Свети Кристофер и Невис
Остров Свети Кристофер
Парохија Сент Џон Капистер
Географија
Надморска височина 39 m
Население
Население 1049

Седлерс (англиски: Saddlers) е мало гратче (село) на островот Свети Кристофер во Свети Кристофер и Невис. Седлерс е главен административен центар на парохијата Сент Џон Капистер, заедно со гратчето Дјеп Беј Таун. Гратчето има околу 1049 жители.[1]

Северниот дел од парохијата бил под француска контрола со главен град Дјеп Беј Таун. Јужниот дел бил под британска контрола со главен град Сендлерс. По целосната контрола на Британија, парохијата се стекнала со два главни града, но поважен е Дјеп Беј. Во близина на Седлерс се наоѓа географската одлика наречена Блек Рокс.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „San Cristóbal y Nieves en world-gazetteer“. Архивирано од изворникот на 2013-02-10. Посетено на 2012-07-16.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 17°24′17″N 62°47′31″W / 17.40472° СГШ; 62.79194° ЗГД / 17.40472; -62.79194