Седлерс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Седлерс
Saddlers
Mестоположба
Координати

Erioll world.svg 17°24′17″, 62°47′31″

Часовен појас UTC -4
Општи податоци
Име
- изворно
Седлерс
  Saddlers
Управа
Држава Свети Кристофер и Невис
Остров Свети Кристофер
Парохија Сент Џон Капистер
Географија
Надморска височина 39 m
Население
Население 1049

Седлерс (англиски: Saddlers) е мало гратче (село) на островот Свети Кристофер во Свети Кристофер и Невис. Седлерс е главен административен центар на парохијата Сент Џон Капистер, заедно со гратчето Диеп Беј Таун. Гратчето има околу 1049 жители.[1]

Северниот дел од парохијата бил под француска контрола со главен град Диеп Беј Таун. Јужниот дел бил под британска контрола со главен град Сендлерс. По целосната контрола на Британија, парохијата се стекнала со два главни града, но посупериорен е Диеп Беј. Во близина на Седлерс се наоѓа географската карактеристика наречена Блек Рокс.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]