Свилен Нејков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Свилен Нејков
Министер за спорт
На должноста
27 јули 2009 – 13 март 2013
Претходник Весела Лечева
Лични податоци
Роден(а) 14 декември 1964
Варна, Бугарија
Партија ГЕРБ

Свилен Нејков (роден на 14 декември 1964 во Варна) е бугарски политичар и моментален министер за физичко воспитување и спорт на Бугарија.

Нејков е тренер по веслање. Работи како главен асистент во НСА (Национална спортска академија), и е повеќекратен шампион на Бугарија во веслање.