Светот нема да слуша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Светот нема да слуша - (англиски: The World Won’t Listen) - албум на англиската група „Смитс“ (The Smiths) од 1986 година.

Технички информации[уреди | уреди извор]

Албумот е објавен од страна на дискографската куќа „Раф трејд рекордс“ (Rough Trade Records) и претставува компилација на претходно објавени песни на Смитс. Како продуценти на четири песни се јавуваат члeновите на групата, осум песни се продуцирани од пејачот Мориси (Morrissey) и гитаристот Џони Мар (Johnny Marr), продуцент на една песна е Мар, а три песни се продуцирани од Џон Портер (John Porter). Автори на сите песни на албумот се Мориси и Мар.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

На албумот се наоѓаат 16 песни:[2]
Страна A:

 • Panic (2:19)
 • Ask (3:16)
 • London (2:06)
 • Bigmouth strikes again (3:12)
 • Shakespeare’s sister (2:09)
 • There is a light that never goes out (4:02)
 • Shoplifters of the world unite (2:56)
 • The boy with the thorn in his side (3:15)
 • Stretch out and wait (2:44)


Страна B:

 • Asleep (4:09)
 • Unloveable (3:54)
 • Half a person (3:35)
 • That joke isn’t funny anymore (3:49)
 • Oscillate wildly (3:26)
 • You just haven’t earned it yet, baby (3:30)
 • Rubber ring (3:46)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. The Smiths, The World Won’t Listen, KL-1626, Založba kaset in plošč, RTV Ljubljana.
 2. The Smiths, The World Won’t Listen, KL-1626, Založba kaset in plošč, RTV Ljubljana.