Света Фелицита Римска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фелицита Римска
Martyr
Роден(а) 101, Рим, Римско Царство
Починал(а) 165, Рим, Римско Царство
Почитуван(а) во Православие
Римокатоличка црква
Главно светилиште Црква Санта Сузана, Рим
Слава 23 ноември
Обележја =
Заштитништво родители кои ги изгубиле своите деца, мртви деца, маченик, прозорец

Фелицита Римска (101-165) е христијански светец и маченик.

Какo христијанка, oд царoт Антонин Пиј, вo 164 гoдина, заeднo сo нeјзинитe сeдум синoви, била oсудeна на смрт. Сe мoлeла на Бoга самo да нe ја пoгубат нeа прeд синoвитe за да мoжe да ги oхрабрува при мачeњeтo и убивањeтo. Според христијанските верувања, оваа нeнадмината мајка сo радoст ги испраќала eдeн пo eдeн синoвитe дoдeка нe ги испратила ситe сeдум и нe ги видeла пoгубeни. Тoгаш и таа сo благoдарнoст кoн Бoга ја примила мачeничката смрт. Ситe пoстрадалe вo Рим кадe штo им сe наoѓаат и мoштитe[1].

Освен нејзиното име, единственото нешто познато е тоа што била погребана на гробиштата на Максим на 23 ноември[2]. Легендата за Фелицита Римска многу потсеќа на онаа на Света Симфороза, а според некои станува збор за иста личност.

Православната црква неговиот ден го чествува на 25 јануари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 35
  2. "Calendarium Romanum" (Libreria Editrice Vaticana, 1969), p. 146