Сарбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сарбург

Сарбург е град во Германија, во Рајнска област-Пфалц.

Вклучено во областа Трир-Сарбург. Под управа на Сарбург. Населението е 6445 луѓе (31 декември 2010 година). Зафаќа површина од 20,36 км². Поштенскиот код е 07 2 35 118.

Градот е поделен на 4 урбани области.

Фотографии[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]