Саратовска митрополија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Соборна црква Света Троица, Саратов

Саратовска митрополија (руски: Саратовская митрополия) — митрополија на Руската православна црква.

Создадена, со одлука на Светиот архијерејски синод на 5/6 октомври 2011 година и се наоѓа во рамките на границите на регионот Саратов. Се состои од три епархии: Балашовска, Покровска и Саратовска.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]