Санфранциски Залив

Од Википедија — слободната енциклопедија
Авионски поглед кон заливот

Санфранциски Залив (англиски: San Francisco Bay) е плиток естуар во Калифорнија, САД. Околината на заливот е густо населена, а трите најзначајни центри се Сан Хосе, Сан Франциско и Оукленд.