Сантакруски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Натугуански јазик
Natügu
Застапен воСоломони
ПодрачјеСанта Круз.
Координати10°40′S 165°50′E / 10.667° ЈГШ; 165.833° ИГД / -10.667; 165.833
Говорници5,900  (1999)e18
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3stc — опсежен код
Поединечни кодови:
ntu — натугуански
nlz — налогоански

Сантакрускиот, или познат и како натугуански, е австронезиски јазик кој се зборува на островот Нендо (Санта Круз) во Соломоните, каде е и главен јазик.

Класификација[уреди | уреди извор]

Порано за јазикот се верувало дека е источнопапуански јазик. Како и останатите рифско-сантакруски јазици, било докажано дека е дел од австронезиските јазици.[1]

Дијалекти[уреди | уреди извор]

Дијалектите на јазикот се: бенвејски, лондајски, малоански, нејански и нолиски. Нејанскиот и нолискиот се најразлични дијалекти и тие се класифицираат како различен јазик, налогоански јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Næss, Åshild and Brenda H. Boerger. Reefs – Santa Cruz as Oceanic: Evidence from the Verb Complex. „Oceanic Linguistics“ том  47: 185–212. doi:10.1353/ol.0.0000. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]