Сакаба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сакаба
Sacaba
Сакаба is located in Боливија
Сакаба
Сакаба
Местоположба во Боливија
Координати: 17°24′15″S 66°02′27″W / 17.40417° ЈГШ; 66.04083° ЗГД / -17.40417; -66.04083
ДржаваFlag of Bolivia.svg Боливија
ДепартманКочабамба
ПокраинаЧапаре
ОпштинаСакаба
КантонСакаба
Население (2001)
 • Вкупно92.581

Сакаба (шпански: Sacaba) е град во Боливија, административен центар на покраината Чапаре во департманот Кочабамба. Градот се наоѓа на 13 км источно од Кочабамба и е втор по големина град во департманот. Голем дел од колонијалната архитектура во градот е оштетена поради недостаток на локална грижа, но сепак остатоци од колонијалниот период има во центарот на градот.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2001 година, Сакаба има население од 92.581 жител[1].

Клима[уреди | уреди извор]

Сакаба има умерена клима, слична со таа во Кочабамба. За време на зимскиот период, температурите се движат од 1 до 24 степени целзиусови и дождовите се поретки Во летниот период, температурата се движи од 10 до 19 степени со голем степен на влажност.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. World-Gazetteer[мртва врска]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 17°24′15″S 66°02′27″W / 17.40417° ЈГШ; 66.04083° ЗГД / -17.40417; -66.04083