СБ го затвора кругот

Од Википедија — слободната енциклопедија

„СБ го затвора кругот“ (српски: СБ затвара круг) — југословенски филм од 1974 година во режија на Миомир Стаменковиќ, кој е автор и на сценариото, заедно со Драган Марковиќ и со Душан Перковиќ. Главните улоги ги играат: Слободан Димитријевиќ, Душица Жегарац, Драгомир Фелба и Раде Марковиќ.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Еден странски шпионски центар организира акција со која треба да се изврши диверзија врз објектот кој има големо значење за југословенското стопанство. Југословенската служба за безбедност вложува напори и успева да ја спречи акцијата...[1]

Наводи[уреди | уреди извор]